Sadowsky MasterBuilt 21-Fret Vintage M Bass
The Sadowsky MasterBuilt 21-Fret Vintage M bass offer the look and feel of a vintage M bass, but with the modern Sadowsky tone. This 5-string bass, seen here in a Natural Transparent Satin finish, features a sleek, undersized, chambered J-Style body that is made of American Red Alder. The neck is made of Roasted American Maple and features a Morado (Pau Ferro) fingerboard. Special features of this bass include a passive Sadowsky Quad-Coil Humbucker with Alnico V magnets and active electronics have true bypass, Vintage Tone Control, treble and bass boost, and a 3-way toggle switch for humbucker pickup configuration (series / parallel / single coil). This bass also features light open gear Sadowsky tuners and the Sadowsky Quick String Release Bridge. Each Sadowsky MasterBuilt Vintage M bass is made exclusively in Germany. The weight of this bass is never more than 8.4 lbs (3.8 kg). A good choice for players who want a lightweight bass that offers a modern bass sound.
Construction

Body
The chambered Red Alder body offers you balanced, rounded and full-bodied tones with strong mids, and a warmer sound compared to Swamp Ash. Our workshop sources the best American Red Alder and specially chambers each body to reduce weight without sacrificing the tonal qualities.

Neck
A roasted maple neck featuring a double action truss rod for precise neck adjustment and two carbon fibre rods to reinforce the neck and maintain stability.

Fingerboard
The Morado (Pau Ferro) fingerboard on our MasterBuilt basses offer a sweet, warm and mellow sound with excellent tonal definition.
Hardware

Bridge
A brass 5-string Sadowsky Quick String Release Bridge for quick and easy string changes with a chrome finish and 18 mm string spacing.

Just-A-Nut III
The Sadowsky Just-A-Nut III offers you an adjustable nut for a more perfect bass setup. Made of durable Tedur.

Tuners
Five Sadowsky open gear light machine heads with a chrome finish.
Electronics

Pickups
A single, passive Sadowsky 5-string, quad-coil humbucker with Alnico V magnets.

Electronics
Active Sadowsky 2-way electronics (bass and treble boost) with Vintage Tone Control (VTC). Controls for Volume, Balance, Vintage Tone Control, Treble and Bass (stacked). VTC knob has push/pull function for preamp bypass. 3-way toggle switch for humbucker pickup configuration (series / parallel / single coil).

Strings
Sadowsky Blue Label stainless steel strings for electric bass. Stainless steel wrap with a hex core. Taperwound .130" string. Gauges: .045", .065", .085", .105", .130T".
Body
| Model | Sadowsky MasterBuilt 21-Fret Vintage M Bass |
|---|---|
| # Strings | 5-String |
| Body Shape | Sleek undersized J-Style body |
| Body Wood | American Red Alder |
| Finish | Natural Transparent Satin |
| Pickguard | Transparent |
Neck
| Neck Wood | Roasted American Maple (C-Shape, Bolt-On) |
|---|---|
| Fingerboard Wood | Morado |
| Scale Length | 34" (864 mm) Long Scale |
| Nut | Sadowsky Just-A-Nut III |
| Nut Width | 1.75" (44.5 mm) |
| # Frets | 21 Hand-rounded Nickel Silver (width: 0.094" (2.4 mm) / height: 0.051" (1.3 mm)) |
| Inlays | White dot inlays |
Electronics
| Neck Pickup | None |
|---|---|
| Bridge Pickup | Sadowsky passive Humbucker (Quad Coil) with Alnico V Magnets |
| Preamp | Active Sadowsky 2-way electronics (bass and treble boost) with Vintage Tone Control (VTC) |
| Controls | Volume / Vintage Tone Control (P/P) / Treble / Bass |
| Push/pull function at VTC knob for preamp bypass | |
| 1x 3-way toggle switch for humbucker pickup configuration (Series / Parallel / Single Coil) |
Hardware
| Hardware Color | Chrome |
|---|---|
| Bridge | Sadowsky bridge with quick string release |
|
Bridge Total String Spacing | 2.83" / 72 mm |
|
Bridge Single String Spacing | 18 mm |
| Machine Heads | Sadowsky light open gear machine heads |
| Security Locks | Sadowsky S-Security Locks |
Accessories
| Bag / Case | Sadowsky Professional Road Bag, Genuine Leather |
|---|---|
| Back Cover | Matching wood compartment cover |
| Protector | Sadowsky Fretboard Protector |
| Tools | Hex key tools |
| Other | Individual Certificate of Authenticity |
Additional Info
| Strings | Sadowsky Blue Label, Stainless Steel, Taperwound, 045 - 130 |
|---|---|
| Weight | 8.6 lbs (3.9 kg) or less |
| Article Number | SMB21MV5 90 ALD FR |
| Made In | Germany |
Included Accessories

Gig bag
Our Professional Genuine Leather Road Bag is made from hand-selected water buffalo leather.

Security Locks
The Sadowsky S-Style Security Lock System helps keeps your bass safe.

Sadowsky Fretboard Protector
The Sadowsky Fretboard Protector is designed to protect your frets and fingerboard during transport and storage.

Certificate of Authenticity
Individual Sadowsky MetroLine Certificate of Authenticity

Tools
Sadowsky hex keys and truss rod tool set.
Manuals
Schematic Drawings
