Sadowsky MetroLine 24-Fret Vintage Single Cut J/J Bass
The Sadowsky MetroLine 24-Fret Vintage Single Cut 5-string bass features a sleek, undersized single-cut style body made of chambered American Red Alder with a Nirvana Black Transparent Satin finish. The neck is made of American Maple and features a Morado (Pau Ferro) fingerboard. Special features on this bass include Sadowsky J-Style pickups as well as Roger's famous electronics featuring a preamp with switchable mid-boost and trim pot (choice of 500 Hz or 800 Hz, wide or narrow bandwidth) Vintage Tone Control and preamp bypass. Controls include Volume, Balance, VTC (P/P), Treble and Bass. The hardware includes a Sadowsky Quick String Release Bridge and light open gear Sadowsky tuners. Made exclusively in Germany, a Sadowsky MetroLine 24-Fret Vintage Single Cut bass never weighs more than 8.9 lbs (4.0 kg). It’s a great choice for players who want a lightweight single-cut bass with that famous Sadowsky tone: strong, powerful bass that is never muddy. Mids that are present but not too aggressive and a sweet and airy treble range.
Construction

Body
The chambered Red Alder body offers you balanced, rounded and full-bodied tones with strong mids, and a warmer sound compared to Swamp Ash. Our workshop sources the best American Red Alder and specially chambers each body to reduce weight without sacrificing the tonal qualities.

Neck
A maple neck featuring a double action truss rod for precise neck adjustment and two carbon fibre rods to reinforce the neck and maintain stability.

Fingerboard
The Morado (Pau Ferro) fingerboard on our MetroLine basses offer a sweet, warm and mellow sound with excellent tonal definition.
Hardware

Bridge
A brass 5-string Sadowsky Quick String Release Bridge for quick and easy string changes with a chrome finish and 19 mm string spacing.

Just-A-Nut III
The Sadowsky Just-A-Nut III offers you an adjustable nut for a more perfect bass setup. Made of durable Tedur.

Tuners
Five Sadowsky open gear light machine heads with a chrome finish.
Electronics

Pickups
Two passive, noise-cancelling Sadowsky 5-string J-style pickup.

Electronics
Sadowsky Mid-Boost preamp with switchable mid-boost and trim pot. Controls for Volume, Balance, Vintage Tone Control, Treble and Bass (stacked). Mid-boost switch. VTC knob has push/pull function for preamp bypass.

Strings
Sadowsky Blue Label stainless steel strings for electric bass. Stainless steel wrap with a hex core. Taperwound .130" string. Gauges: .045", .065", .085", .105", .130T".
Body
| Model | Sadowsky MetroLine 24-Fret Vintage Single Cut J/J Bass |
|---|---|
| # Strings | 5-String |
| Body Shape | Sleek Single Cut body |
| Body Wood | American Red Alder |
| Finish | Nirvana Black Transparent Satin |
| Pickguard | Tortoise |
Neck
| Neck Wood | American Maple (C-Shape, Bolt-On) |
|---|---|
| Fingerboard Wood | Morado |
| Scale Length | 34" (864 mm) Long Scale |
| Nut | Sadowsky Just-A-Nut III |
| Nut Width | 1.875" (47.5 mm) |
| # Frets | 24 Nickel Silver (width: 0.094" (2.4 mm) / height: 0.051" (1.3 mm)) |
| Inlays | White dot inlays |
Electronics
| Neck Pickup | Sadowsky passive hum-cancelling J-Style pickup |
|---|---|
| Bridge Pickup | Sadowsky passive hum-cancelling J-Style pickup in 60s position |
| Preamp | Sadowsky preamp with switchable mid-boost and trim pot (choice of 500 Hz or 800 Hz, wide or narrow bandwidth) |
| Controls | Volume / Balance / Vintage Tone Control (P/P) / Treble and Bass (stacked) |
| Push/pull function at VTC knob for preamp bypass | |
| Mid-boost switch (on/off) |
Hardware
| Hardware Color | Chrome |
|---|---|
| Bridge | Sadowsky bridge with quick string release |
|
Bridge Total String Spacing | 2.99" / 76 mm |
|
Bridge Single String Spacing | 19 mm |
| Machine Heads | Sadowsky Light Open Gear Machine Heads |
| Security Locks | Sadowsky S-Security Locks |
Accessories
| Bag / Case | Sadowsky PortaBag |
|---|---|
| Back Cover | Sadowsky Easy-Access compartment cover |
| Protector | Sadowsky Fretboard Protector |
| Tools | Hex key tools |
| Other | Individual Certificate of Authenticity |
Additional Info
| Strings | Sadowsky Blue Label, Stainless Steel, Taperwound, 045 - 130 |
|---|---|
| Weight | 9 lbs (4.1 kg) or less |
| Article Number | SML24SV5 03 ALD FR |
| Made In | Germany |
Included Accessories

Gig bag
Our PortaBag Express gig bag is designed to protect your bass from everyday bumps and scrapes.

Security Locks
The Sadowsky S-Style Security Lock System helps keeps your bass safe.

Sadowsky Fretboard Protector
The Sadowsky Fretboard Protector is designed to protect your frets and fingerboard during transport and storage.

Certificate of Authenticity
Individual Sadowsky MetroLine Certificate of Authenticity

Tools
Sadowsky hex keys and truss rod tool set.
Manuals
Schematic Drawings

