Sadowsky MetroLine 21-Fret Vintage P/J Bass
Roger Sadowsky’s goal has always been to improve a bass's design through a number of specific and integral changes. By building his own electronics, Roger succeeded in improving the sound of a traditional P/J bass with that special Sadowsky tone: Never harsh or shrill. Strong, powerful bass that is never muddy. Present, but not too aggressive, mids and a sweet and airy treble range. This 5-string P/J bass features a sleek, undersized J-Style body made of chambered American Swamp Ash finished in a Natural Transparent Satin finish. The neck is made of American Maple and features an American Maple fingerboard. Special features of this bass include a Sadowsky P-Style neck pickup and a J-Style bridge pickup, active electronics with true bypass, Vintage Tone Control, treble and bass boost. The hardware includes light Sadowsky open gear tuners and a Sadowsky Quick String Release Bridge. The Sadowsky MetroLine 21-Fret Vintage P/J bass is made exclusively in Germany and will never weigh more than 8.9 lbs (4.0 kg). It’s a great choice for players who want a lightweight bass with a modern P/J bass sound.
Construction

Body
The chambered Swamp Ash body is known for is bright, clear tone. We select the best American Swamp Ash for its unique resonant tonal qualities and striking grain patterns. Giving you a Sadowsky bass that both looks and sounds beautiful. For players who prefer a lighter bass.

Neck
A maple neck featuring a double action truss rod for precise neck adjustment and two carbon fibre rods to reinforce the neck and maintain stability.

Fingerboard
The maple fingerboard on our MetroLine basses offer a crisper, tighter, brighter and more aggressive sound, making this bass perfect for funk and slap styles.
Hardware

Bridge
A brass 5-string Sadowsky Quick String Release Bridge for quick and easy string changes with a chrome finish and 19 mm string spacing.

Just-A-Nut III
The Sadowsky Just-A-Nut III offers you an adjustable nut for a more perfect bass setup. Made of durable Tedur.

Tuners
Five Sadowsky open gear light machine heads with a chrome finish.
Electronics

Pickups
A passive Sadowsky 5-String P-Style neck pickup and a passive, hum-cancelling Sadowsky 5-String J-Style bridge pickup.

Electronics
Active Sadowsky 2-way electronics (bass and treble boost) with Vintage Tone Control (VTC). Controls for Volume, Balance, Vintage Tone Control, Treble and Bass (stacked). VTC knob has push/pull function for preamp bypass.

Strings
Sadowsky Blue Label stainless steel strings for electric bass. Stainless steel wrap with a hex core. Taperwound .130" string. Gauges: .045", .065", .085", .105", .130T".
Body
| Model | Sadowsky MetroLine 21-Fret Vintage P/J Bass |
|---|---|
| # Strings | 5-String |
| Body Shape | Sleek undersized J-Style body |
| Body Wood | American Swamp Ash |
| Finish | Natural Transparent Satin |
| Pickguard | Tortoise |
Neck
| Neck Wood | American Maple (C-Shape, Bolt-On) |
|---|---|
| Fingerboard Wood | American Maple |
| Scale Length | 34" (864 mm) Long Scale |
| Nut | Sadowsky Just-A-Nut III |
| Nut Width | 1.875" (47.5 mm) |
| # Frets | 21 Nickel Silver (width: 0.094" (2.4 mm) / height: 0.051" (1.3 mm)) |
| Inlays | Black dot inlays |
Electronics
| Neck Pickup | Sadowsky passive P-Style pickup |
|---|---|
| Bridge Pickup | Sadowsky passive hum-cancelling J-Style pickup in 60s position |
| Preamp | Active Sadowsky 2-way electronics (bass and treble boost) with Vintage Tone Control (VTC) |
| Controls | Volume / Balance / Vintage Tone Control (P/P) / Treble and Bass (stacked) |
| Push/pull function at VTC knob for preamp bypass |
Hardware
| Hardware Color | Chrome |
|---|---|
| Bridge | Sadowsky bridge with quick string release |
|
Bridge Total String Spacing | 2.99" / 76 mm |
|
Bridge Single String Spacing | 19 mm |
| Machine Heads | Sadowsky Light Open Gear Machine Heads |
| Security Locks | Sadowsky S-Security Locks |
Accessories
| Bag / Case | Sadowsky PortaBag |
|---|---|
| Back Cover | Sadowsky Easy-Access compartment cover |
| Protector | Sadowsky Fretboard Protector |
| Tools | Hex key tools |
| Other | Individual Certificate of Authenticity |
Additional Info
| Strings | Sadowsky Blue Label, Stainless Steel, Taperwound, 045 - 130 |
|---|---|
| Weight | 9 lbs (4.1 kg) or less |
| Article Number | SML21VP5 90 ASH FR |
| Made In | Germany |
Included Accessories

Gig bag
Our PortaBag Express gig bag is designed to protect your bass from everyday bumps and scrapes.

Security Locks
The Sadowsky S-Style Security Lock System helps keeps your bass safe.

Sadowsky Fretboard Protector
The Sadowsky Fretboard Protector is designed to protect your frets and fingerboard during transport and storage.

Certificate of Authenticity
Individual Sadowsky MetroLine Certificate of Authenticity

Tools
Sadowsky hex keys and truss rod tool set.
Manuals
Schematic Drawings

