Sadowsky MetroLine 24-Fret Modern Bass, 2023 Special Edition
Body
| Model | Sadowsky MetroLine 24-Fret Modern Bass, 2023 Special Edition |
|---|---|
| # Strings | 4-String |
| Body Shape | Sleek undersized body with two octave note range and deeper cutaways |
| Top Wood | Poplar Burl with black accent line |
| Body Wood | American Red Alder |
| Finish | Nebula Green & Blue Blackburst High Polish with Black High Polish Side and Back |
| Pickguard | None |
Neck
| Neck Wood | American Maple (C-Shape, Bolt-On) |
|---|---|
| Fingerboard Wood | Morado |
| Scale Length | 34" (864 mm) Long Scale |
| Nut | Sadowsky Just-A-Nut III |
| Nut Width | 1.5" (38.5 mm) |
| # Frets | 24 Nickel Silver (width: 0.094" (2.4 mm) / height: 0.051" (1.3 mm)) |
| Inlays | White dot inlays |
Electronics
| Neck Pickup | Sadowsky passive Soapbar in modern position |
|---|---|
| Bridge Pickup | Sadowsky passive Soapbar in modern position |
| Preamp | Active Sadowsky 2-way electronics (bass and treble boost) with Vintage Tone Control (VTC) |
| Controls | Volume / Balance / Vintage Tone Control (P/P) / Treble and Bass (stacked) |
| Push/pull function at VTC knob for preamp bypass |
Hardware
| Hardware Color | Black |
|---|---|
| Bridge | Sadowsky bridge with quick string release |
|
Bridge Total String Spacing | 2.36" / 60 mm |
|
Bridge Single String Spacing | 20 mm |
| Machine Heads | Sadowsky light open gear machine heads |
| Security Locks | Sadowsky S-Security Locks |
Accessories
| Bag / Case | Sadowsky PortaBag |
|---|---|
| Back Cover | Sadowsky Easy-Access compartment cover |
| Protector | Sadowsky Fretboard Protector |
| Tools | Hex key tools |
| Other | Individual Certificate of Authenticity |
Additional Info
| Strings | Sadowsky Blue Label, Nickel, 045 - 105 |
|---|---|
| Weight | 9 lbs (4.1 kg) or less |
| Notes | 2023 Special Edition Nebula, only 50 pcs. worldwide (4- and 5-string combined) |
| Article Number | SML024MS4 XXBRPB FR |
| Made In | Germany |
Manuals
Sadowsky MetroLine Bass Operating Manual EN
Sadowsky MetroLine Bass Operating Manual DE
Sadowsky MetroLine and MasterBuilt Bass Control Knob Guide EN
Sadowsky MetroLine and MasterBuilt Bass Control Knob Guide DE
Sadowsky MetroLine and MasterBuilt Bass Control Knob Guide JA
Sadowsky MetroLine and MasterBuilt Bass Control Knob Guide ZH
Sadowsky MetroLine and MasterBuilt Bass Control Knob Guide IT
Sadowsky MetroLine and MasterBuilt Bass Control Knob Guide NL
Sadowsky MetroLine and MasterBuilt Bass Control Knob Guide PL
Sadowsky MetroLine and MasterBuilt Bass Control Knob Guide CZ
Sadowsky MetroLine and MasterBuilt Bass Control Knob Guide ES
Sadowsky MetroLine and MasterBuilt Bass Control Knob Guide FR
Sadowsky MetroLine and MasterBuilt Bass Control Knob Guide KR
Schematic Drawings
