Sadowsky MasterBuilt 21-Fret Standard J/J Bass
The Sadowsky MasterBuilt 21-Fret Standard J/J bass not only looks great, it also plays and sounds fantastic! Fitted with the famous Sadowsky electronics, you get that special Sadowsky tone: Never harsh or shrill sounding, with strong, powerful (but never muddy!) bass, mids that are present while not too aggressive, and a sweet and airy treble range. This 4-string left-hand version has a sleek, undersized J-Style body made of chambered American Red Alder that is finished in a Burgundy Red Transparent Satin finish. The satin-finished neck is made of Roasted American Maple and has a Morado (Pau Ferro) fingerboard. Special features of this bass include two hum-cancelling Sadowsky J-Style pickups, active electronics with true bypass, treble and bass boost and Vintage Tone Control. It also features light open gear Sadowsky tuners and a Sadowsky Quick String Release Bridge. Made exclusively in our workshop in Germany, this bass weighs never more than 8.4 lbs (3.8 kg). A great choice for bass players looking for a beautiful and lightweight bass that offers a modern bass sound.
Construction

Body
The chambered Red Alder body offers you balanced, rounded and full-bodied tones with strong mids, and a warmer sound compared to Swamp Ash. Our workshop sources the best American Red Alder and specially chambers each body to reduce weight without sacrificing the tonal qualities.

Neck
A roasted maple neck featuring a double action truss rod for precise neck adjustment and two carbon fibre rods to reinforce the neck and maintain stability.

Fingerboard
The Morado (Pau Ferro) fingerboard on our MasterBuilt basses offer a sweet, warm and mellow sound with excellent tonal definition.
Hardware

Bridge
A brass 4-string Sadowsky Quick String Release Bridge for quick and easy string changes with a chrome finish and 20 mm string spacing.

Just-A-Nut III
The Sadowsky Just-A-Nut III offers you an adjustable nut for a more perfect bass setup. Made of durable Tedur.

Tuners
Four Sadowsky open gear light machine heads with a chrome finish.
Electronics

Pickups
Two passive, noise-cancelling Sadowsky 4-string J-style pickups.

Electronics
Active Sadowsky 2-way electronics (bass and treble boost) with Vintage Tone Control (VTC). Controls for Volume, Balance, Vintage Tone Control, Treble and Bass (stacked). VTC knob has push/pull function for preamp bypass.

Strings
Sadowsky Blue Label stainless steel strings for electric bass. Stainless steel wrap with hex core. Gauges: .045", .065", .085", .105".
Body
| Model | Sadowsky MasterBuilt 21-Fret Standard J/J Bass |
|---|---|
| # Strings | 4-String |
| Body Shape | Sleek undersized J-Style body |
| Body Wood | American Red Alder |
| Finish | Burgundy Red Transparent Satin |
| Pickguard | None |
Neck
| Neck Wood | Roasted American Maple (C-Shape, Bolt-On) |
|---|---|
| Fingerboard Wood | Morado |
| Scale Length | 34" (864 mm) Long Scale |
| Nut | Sadowsky Just-A-Nut III |
| Nut Width | 1.5" (38.5 mm) |
| # Frets | 21 Hand-rounded Nickel Silver (width: 0.094" (2.4 mm) / height: 0.051" (1.3 mm)) |
| Inlays | White dot inlays |
Electronics
| Neck Pickup | Sadowsky passive hum-cancelling J-Style pickup |
|---|---|
| Bridge Pickup | Sadowsky passive hum-cancelling J-Style pickup in 60s position |
| Preamp | Active Sadowsky 2-way electronics (bass and treble boost) with Vintage Tone Control (VTC) |
| Controls | Volume / Balance / Vintage Tone Control (P/P) / Treble and Bass (stacked) |
| Push/pull function at VTC knob for preamp bypass |
Hardware
| Hardware Color | Chrome |
|---|---|
| Bridge | Sadowsky bridge with quick string release |
|
Bridge Total String Spacing | 2.36" / 60 mm |
|
Bridge Single String Spacing | 20 mm |
| Machine Heads | Sadowsky light open gear machine heads |
| Security Locks | Sadowsky S-Security Locks |
Accessories
| Bag / Case | Sadowsky Professional Road Bag, Genuine Leather |
|---|---|
| Back Cover | Matching wood compartment cover |
| Protector | Sadowsky Fretboard Protector |
| Tools | Hex key tools |
| Other | Individual Certificate of Authenticity |
Additional Info
| Strings | Sadowsky Blue Label, Stainless Steel, 045 - 105 |
|---|---|
| Weight | 8.6 lbs (3.9 kg) or less |
| Article Number | SMB21SJ4 01 ALD FRL |
| Made In | Germany |
Included Accessories

Gig bag
Our Professional Genuine Leather Road Bag is made from hand-selected water buffalo leather.

Security Locks
The Sadowsky S-Style Security Lock System helps keeps your bass safe.

Sadowsky Fretboard Protector
The Sadowsky Fretboard Protector is designed to protect your frets and fingerboard during transport and storage. Two non-slip foam rubber pads help hold the protector in place.

Certificate of Authenticity
Individual Sadowsky MetroLine Certificate of Authenticity

Tools
Sadowsky hex keys and truss rod tool set.
Manuals
Schematic Drawings
