Sadowsky MetroExpress 21-Fret Vintage M/J Bass
Roger Sadowsky’s goal has always been to improve on bass design by making some very unique and important enhancements. Through the use of his proprietary special electronics, light-weight tuners and selected tone wood, Roger has raised this MetroExpress 21-Fret Vintage M/J 5-String Bass to a whole other level! Features of this bass include a light-weight solid Okoume body finished in Solid Sage Green Metallic High Polish with a transparent pickguard, a roasted maple neck and a morado fingerboard, this is one fantastic looking and playing bass that we are sure you will love to play! Our MetroExpress basses are the easiest way for you to access that famous Sadowsky tone: Never harsh or shrill sounding, with strong, powerful but never muddy bass, with present, but not too aggressive mids, and a sweet, airy treble.
Construction

Body
Okoume gives you a bass that is not only light in weight but also very resonant, with a full, warm and round tone. We hand select each piece of Okoume to ensure a beautiful, even grain pattern and excellent tonal qualities. For players who prefer a lightweight bass.

Neck
A neck made from roasted maple that features a double action truss rod for precise neck adjustment.

Fingerboard
Our Morado (Pau Ferro) fingerboard gives the Sadowsky MetroExpress bass a sweet, warm and mellow sound with good tonal definition.
Hardware

Bridge
A Sadowsky MetroExpress Quick String Release Bridge for quick and easy string changes. Features a chrome finish and 18 mm string spacing.

Just-A-Nut III
The Sadowsky Just-A-Nut III offers you an adjustable nut for a more perfect bass setup. Made of durable white Tedur.

Tuners
Five Sadowsky MetroExpress open gear light machine heads with a chrome finish.
Electronics

Pickups
Sadowsky hum-cancelling passive 5-string J-Style pickup at the neck and a Sadowsky passive 5-string M-Style humbucker at the bridge.

Electronics
Active Sadowsky 2-way electronics with controls for Volume, Balance, Treble and Bass. Bass knob has a push/pull function for preamp bypass. 2x 3-way toggle switches for pickup configuration (Series / Parallel / Single Coil).

Strings
Sadowsky Silver Label stainless steel strings for electric bass. Gauges: .045", .065", .085", .105", .130".
Body
| Model | Sadowsky MetroExpress 21-Fret Vintage M/J Bass |
|---|---|
| Body Shape | Sleek undersized J-Style body |
| Body Wood | Okoume |
| Finish | Solid Sage Green Metallic High Polish |
| Pickguard | Transparent |
Neck
| Neck Wood | Roasted Maple (C-Shape, Bolt-On) |
|---|---|
| Fingerboard Wood | Morado |
| Scale Length | 34" (864 mm) Long Scale |
| Nut | Sadowsky Just-A-Nut III |
| Nut Width | 1.75" (44.5 mm) |
| # Frets | 21 Nickel Silver (width: 0.094" (2.4 mm) / height: 0.051" (1.3 mm)) |
| Strings | Sadowsky Silver Label, Stainless Steel, 045 - 130 |
| Inlays | White dot inlays |
Electronics
| Neck Pickup | Sadowsky J-Style - Stacked, Passive, Hum-cancelling |
|---|---|
| Bridge Pickup | Sadowsky passive Humbucker (Quad Coil) with Alnico V Magnets |
| Preamp | Active Sadowsky 2-way electronics (Bass and Treble boost) |
| Controls | Volume / Balance / Treble / Bass |
| Push/pull function at Bass knob for preamp bypass | |
| 2x 3-way toggle switch for pickup configuration (Series / Parallel / Single Coil) |
Hardware
| Hardware Color | Chrome |
|---|---|
| Bridge | Sadowsky bridge with quick string release |
|
Bridge Total String Spacing | 2.83" / 72 mm |
|
Bridge Single String Spacing | 18 mm |
| Machine Heads | Sadowsky light open gear machine heads |
| Security Locks | Sadowsky S-Security Locks |
Accessories
| Bag / Case | Sadowsky PortaBag |
|---|---|
| Back Cover | Sadowsky Easy-Access compartment cover |
| Protector | Sadowsky Fretboard Protector |
| Tools | Hex key tools |
Additional Info
| Weight | Approx. 9.5lbs / 4.3kg (can vary) |
|---|---|
| Article Number | SMX21MJ5 J4R OKU FR |
| Made In | China |
Included Accessories

Gig bag
Our PortaBag Express gig bag is designed to protect your bass from everyday bumps and scrapes.

Security Locks
The Sadowsky S-Style Security Lock System helps keeps your bass safe.

Sadowsky Fretboard Protector
The Sadowsky Fretboard Protector is designed to protect your frets and fingerboard during transport and storage.

Tools
Sadowsky hex key tool set.
Manuals
Schematic Drawings







