Sadowsky MetroLine 24-Fret Vintage J/J Bass
The Sadowsky MetroLine 24-Fret Vintage J/J Bass pays tribute to Roger Sadowsky’s ability to greatly improve an already successful bass design via a number of detailed changes resulting in that special Sadowsky bass tone: Never harsh or shrill sounding, with strong, powerful but never muddy bass. Present, but not too aggressive mids, and a sweet and airy treble. This 4-string left-hand bass features a sleek, undersized chambered J-Style body made of American Red Alder that is finished in a Natural Transparent Satin finish. It is fitted with Sadowsky J-Style pickups and active electronics with true bypass, Vintage Tone Control and treble / bass boost. The American Maple neck has a Morado (Pau Ferro) fretboard with 24 nickel silver frets. Hardware includes ultra-light Sadowsky tuners and the special Sadowsky Quick String Release bridge. Made exclusively in Germany, a Sadowsky MetroLine 24-Fret Vintage J/J Bass will never weigh more than 8.9 lbs / 4.0 kg. It’s an excellent choice for bass players who are looking for a lightweight instrument with a modern bass sound.
Construction

Body
The chambered Red Alder body offers you balanced, rounded and full-bodied tones with strong mids, and a warmer sound compared to Swamp Ash. Our workshop sources the best American Red Alder and specially chambers each body to reduce weight without sacrificing the tonal qualities.

Neck
A maple neck featuring a double action truss rod for precise neck adjustment and two carbon fibre rods to reinforce the neck and maintain stability.

Fingerboard
The Morado (Pau Ferro) fingerboard on our MetroLine basses offer a sweet, warm and mellow sound with excellent tonal definition.
Hardware

Bridge
A brass 4-string Sadowsky Quick String Release Bridge for quick and easy string changes with a chrome finish and 20 mm string spacing.

Just-A-Nut III
The Sadowsky Just-A-Nut III offers you an adjustable nut for a more perfect bass setup. Made of durable Tedur.

Tuners
Four Sadowsky open gear light machine heads with a chrome finish.
Electronics

Pickups
Two passive, noise-cancelling Sadowsky 4-string J-style pickups.

Electronics
Active Sadowsky 2-way electronics (bass and treble boost) with Vintage Tone Control (VTC). Controls for Volume, Balance, Vintage Tone Control, Treble and Bass (stacked). VTC knob has push/pull function for preamp bypass.

Strings
Sadowsky Blue Label stainless steel strings for electric bass. Stainless steel wrap with hex core. Gauges: .045", .065", .085", .105".
Body
| Model | Sadowsky MetroLine 24-Fret Vintage J/J Bass |
|---|---|
| # Strings | 4-String |
| Body Shape | Sleek undersized body with two octave note range and deeper cutaways |
| Body Wood | American Red Alder |
| Finish | Natural Transparent Satin |
| Pickguard | Tortoise |
Neck
| Neck Wood | American Maple (C-Shape, Bolt-On) |
|---|---|
| Fingerboard Wood | Morado |
| Scale Length | 34" (864 mm) Long Scale |
| Nut | Sadowsky Just-A-Nut III |
| Nut Width | 1.5" (38.5 mm) |
| # Frets | 24 Nickel Silver (width: 0.094" (2.4 mm) / height: 0.051" (1.3 mm)) |
| Inlays | White dot inlays |
Electronics
| Neck Pickup | Sadowsky passive hum-cancelling J-Style pickup |
|---|---|
| Bridge Pickup | Sadowsky passive hum-cancelling J-Style pickup in 60s position |
| Preamp | Active Sadowsky 2-way electronics (bass and treble boost) with Vintage Tone Control (VTC) |
| Controls | Volume / Balance / Vintage Tone Control (P/P) / Treble and Bass (stacked) |
| Push/pull function at VTC knob for preamp bypass |
Hardware
| Hardware Color | Chrome |
|---|---|
| Bridge | Sadowsky bridge with quick string release |
|
Bridge Total String Spacing | 2.36" / 60 mm |
|
Bridge Single String Spacing | 20 mm |
| Machine Heads | Sadowsky Light Open Gear Machine Heads |
| Security Locks | Sadowsky S-Security Locks |
Accessories
| Bag / Case | Sadowsky PortaBag |
|---|---|
| Back Cover | Sadowsky Easy-Access compartment cover |
| Protector | Sadowsky Fretboard Protector |
| Tools | Hex key tools |
| Other | Individual Certificate of Authenticity |
Additional Info
| Strings | Sadowsky Blue Label, Stainless Steel, 045 - 105 |
|---|---|
| Weight | 9 lbs (4.1 kg) or less |
| Article Number | SML24VJ4 90 ALD FRL |
| Made In | Germany |
Included Accessories

Gig bag
Our PortaBag Express gig bag is designed to protect your bass from everyday bumps and scrapes.

Security Locks
The Sadowsky S-Style Security Lock System helps keeps your bass safe.

Sadowsky Fretboard Protector
The Sadowsky Fretboard Protector is designed to protect your frets and fingerboard during transport and storage. Two non-slip foam rubber pads help hold the protector in place.

Certificate of Authenticity
Individual Sadowsky MetroLine Certificate of Authenticity

Tools
Sadowsky hex keys and truss rod tool set.
Manuals
Schematic Drawings

